Kupno nowego mieszkania krok po kroku

03 / 11 / 2021
Kupno nowego mieszkania krok po kroku

Zakup nowego mieszkania to poważna inwestycja, która zmienia życie na wiele lat. Wybór nowego lokum powinien być zawsze dobrze przemyślany i poprzedzony gruntownym rozeznaniem rynku nieruchomości. Mieszkanie musi spełniać wszystkie oczekiwania i potrzeby przyszłych domowników. Miej na uwadze to, jak może wyglądać Twoja sytuacja rodzinna za parę lat. Staraj się przewidzieć najbliższe zmiany i uwzględnić je przy wyborze odpowiedniego lokalu.

Zakup nowego mieszkania od dewelopera w kilku prostych krokach


1. Sprawdzenie zdolności kredytowej
Zanim jeszcze zaczniesz na dobre szukać nowego mieszkania, warto zbadać swoją zdolność kredytową. Dzięki temu dowiesz się, jakie są Twoje możliwości finansowe, co ułatwi znalezienie odpowiedniej inwestycji. Pamiętaj, że zaciągany kredyt powinien oprócz ceny samego mieszkania uwzględniać również koszty wykończenia.

2. Wybór nowego mieszkania
Na początku musisz wybrać odpowiednie mieszkanie. Powinno ono zaspokajać potrzeby wszystkich członków Twojej rodziny. Ważny jest więc metraż, rozkład pomieszczeń, ekspozycja względem stron świata oraz jego lokalizacja. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru sprawdź, co znajduje się w sąsiedztwie budynku, czy jest dobrze skomunikowany z miastem oraz czy najbliższa okolica jest bezpieczna. Ważna jest również estetyka samego budynku i jakość materiałów, które zostały zastosowane do jego wybudowania. Pamiętaj, że mieszkanie kupuje się na długie lata, warto więc poświęcić trochę czasu na staranne i wnikliwe rozeznanie rynku nieruchomości w interesującej Cię okolicy.

3. Sprawdzenie dewelopera
Gdy znajdziesz już wymarzone mieszkanie, sprawdź dewelopera. Dowiedz się, jakie ma doświadczenie, zobacz, jakie inwestycje wcześniej realizował oraz czy inwestycja posiada wszystkie potrzebne zezwolenia i jaki jest plan zagospodarowania sąsiadujących terenów. Warto też sprawdzić, kiedy inwestycja zostanie zakończona i będzie można przenieść prawa własności nieruchomości.

4. Podpisanie umowy przedwstępnej
Umowa przedwstępna jest też nazywana umową deweloperską. Podpisując ją, Ty i deweloper zobowiązujecie się do zawarcia umowy ostatecznej. Określone są w niej również tak istotne kwestie jak np.: terminy wpłaty zadatku, zapłaty kolejnych transz, przekazania i odbioru lokalu czy zakres i standard prac wykończeniowych.

5. Odbiór mieszkania
Gdy budowa dobiegnie końca, musisz odebrać mieszkanie od dewelopera. Podczas odbioru będziesz mógł sprawdzić, czy standard wykończenia Twojego nowego lokum odpowiada ustaleniom, które były zapisane w umowie przedwstępnej. Warto zobaczyć, czy w mieszkaniu nie ma żadnych wad i czy wymiary poszczególnych pomieszczeń zgadzają się z projektem.

6. Podpisanie umowy ostatecznej
Kiedy budynek jest gotowy i oddany do użytkowania, musisz podpisać umowę ostateczną. To na jej mocy będzie można przenieść własność mieszkania na kupującego. Podpisanie tej umowy powinno odbywać się w obecności notariusza.

Strona używa cookies Dowiedź się więcej