Jak przebiega zakup nowego mieszkania od dewelopera?

13 / 05 / 2022
Jak przebiega zakup nowego mieszkania od dewelopera?

Czym różni się zakup mieszkania z rynku pierwotnego od zakupu mieszkania z rynku wtórnego? O czym musimy pamiętać, podpisując umowę? To, jak przebiega zakup mieszkania od dewelopera, zależy m.in. od tego, czy inwestycja została już zakończona i lokale dostępne są od ręki. Zasadniczo proces zakupu mieszkania od dewelopera przebiega zgodnie z określonym schematem, który warto poznać, chcąc nabyć nieruchomość z rynku pierwotnego. 

Zakup nowego mieszkania krok po kroku 

Po pierwsze i najważniejsze - chcąc kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, trzeba dokładnie sprawdzić dewelopera, zarówno w przypadku realizowanej dopiero inwestycji, jak i inwestycji już zakończonej. Niezwykle ważne jest również dopełnienie odpowiednich formalności, które pozwolą zyskać pewność, że wybrane mieszkanie stanie się naszą własnością. Zasadą ograniczonego zaufania musimy kierować się zawsze, gdy w grę wchodzą duże pieniądze i nasza przyszłość, jednak wybór rzetelnego dewelopera pozwala bez problemów przejść drogę od wyboru lokalu mieszkaniowego do przeprowadzki.

Niezbędne formalności, których musimy dopełnić 

Mieszkania dostępne w ramach zakończonych już inwestycji deweloperskich to doskonały wybór, bo możemy się do nich szybko wprowadzić. Niestety, nie wystarczy zapoznać się z ofertą lokali mieszkaniowych i wybrać idealny dla siebie. Aby zyskać pewność, że mieszkanie deweloperskie, które wybraliśmy, nie zostanie sprzedane komuś innemu, musimy dokonać jego rezerwacji. W tym celu trzeba podpisać umowę rezerwacyjną, dzięki której zyskamy czas np. na dopełnienie formalności związanych z kredytem. Umowa rezerwacyjna określa czas, w którym mieszkanie nie zostanie sprzedane innemu kupującemu. Powinna być korzystna dla nabywcy, czyli nie może zawierać obciążających przyszłego inwestora zapisów.

Następnym krokiem, w przypadku dostępnych od ręki mieszkań, jest spisanie umowy przeniesienia własności. Jeżeli inwestycja nie została zakończona, to przed przeniesieniem własności spisywana jest umowa przedwstępna. Umowa przeniesienia własności sporządzana jest w formie aktu notarialnego. Po jej podpisaniu zobowiązujemy się do zapłaty ustalonej sumy deweloperowi oraz możemy przygotowywać się do przeprowadzki.

Strona używa cookies Dowiedź się więcej