Dlaczego ceny mieszkań rosną?

18 / 11 / 2022
Dlaczego ceny mieszkań rosną?

Chcąc kupić nowe mieszkanie, musimy przygotować się na większe wydatki. W stosunku do roku 2020 ceny mieszkań z rynku pierwotnego wzrosły średnio o kilkanaście procent. W niektórych miastach wzrost cen mieszkań przekracza nawet 30 procent. Jakie czynniki powodują, że ceny mieszkań w Polsce systematycznie rosną? Gdzie szukać okazji cenowych, aby zaoszczędzić podczas zakupu nieruchomości? Podpowiadamy.

Sytuacja na rynku nieruchomości nie napawa optymizmem…

Od kilkunastu miesięcy zauważalny jest systematyczny wzrost cen mieszkań. Dotyczy on zarówno nieruchomości z rynku wtórnego, jak i nieruchomości z rynku pierwotnego. Niestety, nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się poprawić. Inwestorzy, którzy zamierzają kupić mieszkanie, muszą przygotować się na większe wydatki. Średnio ceny nowych mieszkań od dewelopera wzrosły o kilkanaście procent, jednak w dużych miastach za mieszkanie zapłacimy nawet 30-40% więcej.

Jakie czynniki wpływają na ceny mieszkań?

Niska wartość złotówki, sytuacja geopolityczna, rosnąca inflacja i rosnące stopy procentowe, a także wzrost cen materiałów budowlanych oraz ich ograniczona dostępność - to najważniejsze czynniki, które spowodowały znaczący wzrost cen mieszkań z rynku pierwotnego. Pośrednio wzrost cen mieszkań związany jest z także z wojną na Ukrainie, bo wielu pracujących na polskich budowach obywateli tego kraju, zrezygnowało z pracy i powróciło do swoich domów, aby walczyć o wolność.

Brak pracowników i związane z nim przestoje w realizacji inwestycji to kolejny problem, który skutkuje wzrostem cen mieszkań. Sytuacja na rynku nieruchomości jest trudna i nie wiadomo, czego można się spodziewać, jednak zainteresowanie zakupem nowych mieszkań nie spada, wręcz przeciwnie, ogromnym zainteresowaniem cieszą się gotowe do użytku mieszkania, które dostępne są od ręki.

Strona używa cookies Dowiedź się więcej