Co warto wiedzieć o zmianach lokatorskich, czyli przeróbkach planu mieszkania

19 / 07 / 2022
Co warto wiedzieć o zmianach lokatorskich, czyli przeróbkach planu mieszkania

„Zmiany lokatorskie” to jeden z terminów, z którymi spotkamy się na etapie zakupu mieszkania od dewelopera, jeżeli inwestycja jest dopiero planowana lub weszła w jeden z pierwszych etapów budowy. Możemy się na nie zdecydować w zakresie, który dopuszczają przepisy prawa budowlanego lub zaakceptować przedstawiony nam projekt. Czym właściwie są zmiany lokatorskie? Kiedy jest optymalny moment na uwzględnienie ich w projekcie kupowanego mieszkania?

Zmiany lokatorskie w teorii i praktyce…

Decydując się na budowę własnego domu, mamy dość szerokie pole do manewru, jeżeli chodzi o wybór projektu i jego dopasowanie do naszych indywidualnych potrzeb. W przypadku zakupu mieszkania lub domu od dewelopera zakres działania w kwestii zmian w projekcie jest nieco ograniczony. Co najważniejsze – mamy prawo do tzw. zmian lokatorskich, jednak ich wprowadzenie możliwe jest jedynie do czasu, bo kupując mieszkanie w zakończonej już inwestycji, ewentualne przeróbki, wiążą się z samodzielnym działaniem.

Terminem „zmiany lokatorskie” określa się modyfikacje w oryginalnym planie mieszkania, których deweloper może dokonać na naszą prośbę, jeżeli inwestycja jest na wczesnym etapie realizacji. W praktyce oznacza to, że z okazji modyfikacji projektu mieszkania możemy skorzystać w pierwszych miesiącach realizacji inwestycji. Zmiany lokatorskie nie są możliwe na finiszu budowy. Biorąc pod uwagę powtarzalne rozwiązania w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, wprowadzenie zmian lokatorskich jest sposobem na dostosowanie mieszkania do naszych indywidualnych potrzeb np. pod względem możliwości późniejszej aranżacji.

Co możemy zmienić w planie kupionego mieszkania?

Zmiany lokatorskie uwzględniają zmiany w projekcie, które obejmują m.in. lokalizację ścian działowych, kaloryferów, oświetlenia, gniazdek elektrycznych i włączników prądu, punktów wodno-kanalizacyjnych, a także wyposażenia łazienki (wanna lub prysznic) i drzwi wewnętrznych. Warto dokładnie zapoznać się z umową oraz zastanowić się, czy proponowany plan mieszkania spełnia nie tylko nasze aktualne potrzeby, ale jest również dostosowany do planowanych przez nas w przyszłości zmian np. powiększenia rodziny. Co najważniejsze – zmiany lokatorskie na etapie realizacji inwestycji to sposób na zakup nie tylko funkcjonalnego, ale także w pełni spełniającego nasze oczekiwania lokalu mieszkalnego.

Strona używa cookies Dowiedź się więcej