Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę podczas jej podpisywania?

11 / 05 / 2022
Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę podczas jej podpisywania?

Nie każdy deweloper stosuje w umowach niekorzystne lub niedozwolone prawem zapisy, jednak musimy mieć świadomość, że mogą się one znaleźć w przygotowanych dla nas dokumentach. Rzetelni deweloperzy dbają o swoich klientów, dlatego w ich umowach nie spotkamy się z kruczkami prawnymi, haczykami i obciążającymi inwestorów klauzulami. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę, podpisując umowę z deweloperem.

Uczciwość dewelopera trzeba dokładnie sprawdzić… 

Każdy deweloper ma obowiązek udostępnić nam wzór umowy, zanim zostanie ona podpisana. Dzięki temu mamy możliwość dokładnego zapoznania się z jej zapisami, a także skonsultowania ich z niezależnym ekspertem, który wytłumaczy nam niezrozumiałe dla nas formuły oraz wskaże ewentualne kruczki prawne, które mogą rzutować na naszą przyszłość. Skonsultowanie umowy deweloperskiej z prawnikiem jest niezbędne, bo zakup nowego mieszkania to kosztowna inwestycja, która często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu. Trzeba pamiętać nie tylko o dokładnym przeczytaniu umowy, ale także sprawdzeniu dewelopera, dzięki czemu zyskamy pewność, że zakup mieszkania przebiegnie bez problemów. 

Ryzykowne zapisy w umowie deweloperskiej, których trzeba unikać

Co powinniśmy na wstępie sprawdzić, gdy otrzymamy wzór umowy deweloperskiej? Jednym z bardzo ważnych zapisów, jest klauzula dająca sprzedającemu prawo do obciążenia gruntu hipoteką na każdym etapie realizacji inwestycji. To nadal często stosowany zapis, który powoduje, że nabywcy mieszkań mogą spłacać zadłużenie dewelopera. Jest to możliwe, gdyż hipoteką nie obciąża się poszczególnych lokali mieszkaniowych lub ich właścicieli, ale grunt, na którym stoi nieruchomość. Jeżeli możliwość obciążenia działki hipoteką jest zapisana w umowie, to nabywca powinien zobowiązać się do wyodrębnienia lokalu mieszkaniowego, co pozwoli uniknąć ewentualnych obciążeń. 

Równie ważną kwestią jest dokładne zapoznanie się z zapisami dotyczącymi standardu wykończenia lokalu, bo np. określenie „pod klucz” może być różnie interpretowane przez deweloperów i kupujących. Co więcej, warto sprawdzić zapisy dotyczące opłat notarialnych, które związane są z podpisaniem umowy przedwstępnej i umowy przeniesienia własności, bo nie mogą one obciążać kosztami jedynie kupującego.

Strona używa cookies Dowiedź się więcej