Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie dla rodziny? 

01 / 06 / 2021
Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie dla rodziny? 

Wybór mieszkania powinien być decyzją dobrze przemyślaną. Szukając idealnego lokum, warto uwzględnić nie tylko obecne potrzeby, ale również plany na przyszłość. Kupując mieszkanie dla rodziny, należy więc kierować się nie tylko takimi czynnikami jak powierzchnia użytkowa wystarczająca dla kilkorga domowników czy wygodny układ pomieszczeń, ale również kwestią lokalizacji. Powinna ona umożliwić wygodne funkcjonowanie całej rodzinie, zarówno wtedy, gdy dzieci chodzą jeszcze do szkoły, jak i wtedy, gdy pójdą już na studia lub znajdą swoją pierwszą pracę w mieście. Przeczytaj, czym jeszcze kierować się wybierając idealne mieszkanie dla rodziny.


Jaka powinna być powierzchnia mieszkania dla rodziny?


Kluczową kwestią, jaką należy uwzględnić, wybierając mieszkanie dla rodziny, jest powierzchnia użytkowa. Powinna ona być dopasowana do liczby domowników. Przyjmuje się, że optymalna wielkość lokalu dla czteroosobowej rodziny to około 80 m2. Takie mieszkanie zapewni wygodne funkcjonowanie całej rodzinie. Chodzi nie tylko o możliwość komfortowego poruszania się po lokalu, ale także konieczność przewidzenia przestrzeni do zabawy dla dzieci oraz miejsca na przechowywanie wszystkich posiadanych rzeczy. Im liczniejsza jest rodzina, tym większą powierzchnię mieszkania należy jej zapewnić. 

Dobierając powierzchnię mieszkania do potrzeb, warto zastanowić się również nad tym, czy w przyszłości planowane jest powiększenie rodziny lub też przygarnięcie zwierząt domowych. Mieszkanie to inwestycja na lata, musi zatem odpowiadać nie tylko aktualnym, ale również przyszłym potrzebom. 


Układ pomieszczeń ma znaczenie!


Duże znaczenie dla funkcjonalności mieszkania ma rozplanowanie pomieszczeń. Warto zwrócić uwagę na to, by każdy z domowników miał zapewnioną prywatność. Dobrze jest więc przewidzieć osobny pokój dla każdego dziecka, a także sypialnię dla rodziców. Równie istotne jest zapewnienie rodzinie miejsca do wspólnego spędzania czasu. Taką przestrzenią jest salon oraz kuchnia. Dobrym pomysłem jest także zakup mieszkania z ogródkiem lub tarasem, co pozwoli na podejmowanie wspólnych aktywności na świeżym powietrzu. 

Bardzo istotną kwestią dotyczącą projektu lokalu jest liczba łazienek i toalet. Jeśli w planie mieszkania nie zostały uwzględnione dwie łazienki, warto zdecydować się, chociaż na wydzielenie przestrzeni na osobną toaletę. Ułatwi to codzienne przygotowania do wyjścia do pracy i szkoły, a także pozwoli uniknąć spięć i pośpiechu.

Planując zakup mieszkania dla rodziny, warto przyjrzeć się szerokości ciągów komunikacyjnych oraz wielkości przedpokoju. Ciasne korytarze i mały przedpokój potrafią skutecznie utrudniać codzienne życie, zwłaszcza jeśli w domu przebywa kilkoro małych, ruchliwych domowników.


Dobra lokalizacja mieszkania, czyli jaka?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jaka lokalizacja mieszkania jest najlepsza. Niektórym najbardziej odpowiada życie w centrach miast, inni wolą natomiast zainwestować w nieruchomości na obrzeżach miast. Mieszczące się na naszych nowych osiedlach mieszkania pod Szczecinem zapewniają jednocześnie dobry dojazd do miasta i bliskość natury. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Wspólne spędzanie czasu wśród zieleni jest czymś nie do przecenienia. Ciszę i spokojny ruch uliczny docenią także rodzice dzieci w wieku szkolnym. Nowoczesne osiedla pod miastem są bezpieczne i atrakcyjne, posiadają place zabaw oraz alejki spacerowe. Im natomiast starsze są dzieci, tym większe znaczenie ma kwestia dobrej komunikacji i sprawnego dojazdu do centrum. Dobrze jest wybrać się na wycieczkę jeszcze przed zakupem lokalu i zobaczyć, jak w rzeczywistości wygląda podróż do miasta.  

W ostatnich latach można zauważyć – zarówno w Szczecinie, jak i innych polskich miastach – wyraźny trend wyprowadzania się mieszkańców z dzielnic centralnych do rejonów podmiejskich. Wraz z rozwojem nowych osiedli powstają liczne sklepy i punkty usługowe. Otwierane są placówki edukacyjne oraz medyczne. Dzięki temu osiedla te stają się w dużej mierze samowystarczalne. Pozwalają na prowadzenie wygodnego życia, bez konieczności ciągłego dojeżdżania do centrum. Jest to wyjątkowo ważne właśnie w przypadku rodzin z dziećmi.  

Zakup mieszkania musi być poprzedzony dogłębną analizą potrzeb całej rodziny. Lokal powinien posiadać odpowiednią liczbę pomieszczeń, pozwalając na zapewnienie prywatności wszystkim domownikom. Duże znaczenie ma lokalizacja nieruchomości, bliskość szkół i przedszkoli oraz bezpieczeństwo okolicy. Zakup mieszkania to decyzja na lata, warto więc dobrze przemyśleć i sprawdzić wszystkie wymienione kryteria. 

Strona używa cookies Dowiedź się więcej