Mieszkanie od dewelopera czy od właściciela prywatnego – co wybrać?

23 / 05 / 2021
Mieszkanie od dewelopera czy od właściciela prywatnego – co wybrać?

Zakup mieszkania to ważna decyzja, podczas podejmowania której należy rozważyć wiele różnych kwestii. Oprócz takich zagadnień, jak metraż lokalu czy jego lokalizacja, duże znaczenie ma także to, czy mieszkanie zakupione zostanie od dewelopera czy od właściciela prywatnego. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Zobacz, jakie korzyści daje zakup nieruchomości od dewelopera, a kiedy warto kupić lokal od osoby prywatnej.

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera?

Zakup mieszkania od dewelopera ma wiele zalet. Przede wszystkim jest rozwiązaniem prostym i klarownym, nieobarczonym dodatkowymi kosztami, związanymi na przykład z prowizją agencji nieruchomości. Ponadto, lokale na rynku pierwotnym mają jasny status prawny. Ponieważ znajdują się w nowych budynkach – dopiero co powstałych lub jeszcze powstających – nie ma ryzyka, że ciąży na nich hipoteka.

Wśród zalet mieszkań od dewelopera wymienić należy fakt, że nowe budynki wykonywane są z najnowszych materiałów budowlanych, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Lokale przez dłuższy czas nie wymagają żadnych dodatkowych nakładów finansowych, związanych z koniecznością przeprowadzenia remontów, modernizacji czy napraw. Oferowane przez Gryf Development mieszkania deweloperskie w Szczecinie mieszczą się w obiektach wyposażonych w takie udogodnienia jak przydomowe ogródki, tarasy, komórki lokatorskie czy garaże podziemne. Stare osiedla w centrach miast nie zawsze oferują takie możliwości.  

Duże znaczenie dla wielu inwestorów ma fakt, że mieszkania deweloperskie można dostosować do własnych wymagań jeszcze na etapie budowy. Nabywca może mieć wpływ na układ pomieszczeń i ich wielkość. Takich możliwości nie zapewni rynek wtórny. 

Kiedy warto zdecydować się na zakup mieszkania od właściciela prywatnego?

Nabycie mieszkania od osoby prywatnej wiąże się z pewnym ryzykiem, dotyczącym statusu prawnego nieruchomości. Jest to sprawa, której należy przyjrzeć się bardzo wnikliwie, aby uniknąć późniejszych komplikacji. Równie dużą czujność trzeba zachować w kwestii stanu technicznego lokalu oraz całego budynku. Mieszkania na rynku wtórnym bardzo często wymagają poważnych remontów, które wiążą się ze znacznymi nakładami finansowymi. 

Zakup mieszkania od właściciela prywatnego ma jednak także pewne zalety. Największą z nich jest fakt, że lokal dostępny jest zazwyczaj od ręki. Nie trzeba czekać na odbiór kluczy kilku czy nawet kilkunastu miesięcy. Zaraz po zawarciu transakcji i przeprowadzeniu koniecznych prac remontowych możliwe jest wprowadzenie się do własnego mieszkania. 

Rynek wtórny czy pierwotny – czym kierować się wybierając mieszkanie?

Mieszkania deweloperskie uchodzą za droższe niż lokale od właścicieli prywatnych. Dokonując wyboru pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym, należy jednak pamiętać o uwzględnieniu w cenie nieruchomości wszelkich koniecznych prac remontowych i modernizacyjnych. Trzeba wziąć pod uwagę, że lokale mieszczące się w nowych budynkach przez dłuższy czas nie będą wymagały dodatkowych inwestycji. Dlatego też ostateczne koszty zakupu mogą kształtować się inaczej, niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka. 

Decydując się na zakup mieszkania, warto zastanowić się zawczasu nad kosztami transakcyjnymi. Firmy oferujące mieszkania bez pośredników w Szczecinie nie pobierają prowizji, w przeciwieństwie do agencji nieruchomości, za pośrednictwem których bardzo często sprzedawane są mieszkania prywatne. Co więcej, deweloperzy nierzadko oferują możliwość negocjacji upustów cenowych i atrakcyjnych bonusów. 

Planując zakup mieszkania, warto prześledzić oferty zarówno deweloperów, jak i osób prywatnych oraz agencji nieruchomości. Każde z tych rozwiązań posiada zarówno plusy, jak i minusy. Przy tak poważnej inwestycji, jaką jest nabycie własnego mieszkania, warto poznać pełną ofertę nieruchomości w okolicy i dobrze zorientować się w aktualnej sytuacji na rynku. 

Strona używa cookies Dowiedź się więcej