Mieszkanie kontra dom – zalety i wady obu rozwiązań

16 / 02 / 2022
Mieszkanie kontra dom – zalety i wady obu rozwiązań

Osoby szukające dla siebie i swoich najbliższych nowego lokum często stają przed dylematem – jaką nieruchomość wybrać: dom czy mieszkanie w bloku? Wybór odpowiedniej nieruchomości jest kluczową decyzją, która ma bezpośredni wpływ na późniejszy komfort codziennego życia wszystkich domowników, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Aby ułatwić Wam rozstrzygnięcie tej trudnej sprawy, w dzisiejszym wpisie pokrótce opiszemy wady i zalety mieszkania w domu i mieszkaniu.


Zalety i wady mieszkania w mieszkaniu


Zakup mieszkania w nowoczesnym bloku to bardzo komfortowe rozwiązanie i idealna propozycja dla wszystkich osób, których nie krępuje bliskie sąsiedztwo innych ludzi. Współczesne osiedla mieszkaniowe powstają na podstawie starannie przemyślanych projektów, które zapewniają mieszkańcom najwyższy poziom komfortu. Są wykonane z materiałów najwyższej jakości z dużą dbałością o estetykę. Nowe mieszkania od dewelopera w Szczecinie to doskonały przykład nowoczesnej zabudowy mieszkaniowej, która odpowiada na wszystkie potrzeby młodych ludzi. Oto największe zalety mieszkań:


1. Mieszkania są zazwyczaj tańsze od domów.


2. Osiedla mieszkaniowe są doskonale zlokalizowane (bliskość sklepów, szkół, przedszkoli, lokali usługowych itp.) i są świetnie skomunikowane z centrum miasta.


3. Właściciele mieszkań mają na swoich barkach mniej obowiązków od właścicieli domów – o dobry stan techniczny i czystość osiedla dbają bowiem zatrudnieni do tego pracownicy bądź wynajęte firmy.


4. Koszty ewentualnych remontów są opłacane ze wspólnego funduszu remontowego, dzięki czemu nie spadają na właścicieli jak grom z jasnego nieba, nie nadwyrężając ich domowego budżetu.


5. Mieszkanie może być rewelacyjną inwestycją. Dobrze położone mieszkanie można wynająć i czerpać z tego tytułu zyski.


Do wad mieszkania można zaliczyć bliskość wielu sąsiadów, co może przeszkadzać osobom ponad wszystko ceniącym sobie swoją prywatność, a także konieczność dopasowania się do ogólnie przyjętych zasad (np. uszanowanie ciszy nocnej czy współudział w utrzymaniu posesji).


Zalety i wady mieszkania w domu


Mieszkanie w domu jednorodzinnym to marzenie wielu osób. Taka nieruchomość jest bowiem spełnieniem snów o swobodzie, wolności i niezależności. Czy rzeczywiście mieszkanie w domu ma same dobre strony? Oto niewątpliwe zalety domów:


1. Mieszkanie w domu daje poczucie nieskrępowanej wolności, brak bliskich sąsiadów powoduje, że możesz np. posłuchać głośnej muzyki, kiedy masz na to ochotę albo zorganizować huczną imprezę. Nie musisz też liczyć się ze zdaniem sąsiadów, jeżeli planujesz wziąć pod opiekę psa czy kota.


2. Właściciele domów mają do swojej dyspozycji dużą otaczającą go przestrzeń, która może stać się np. cudownym ogrodem.


3. Dom zapewnia najwyższy poziom prywatności.


Do wad domów można zaliczyć fakt, iż ich właściciele mają na głowie o wiele więcej obowiązków od właścicieli mieszkań. Sami muszą dbać o dobry stan techniczny budynku oraz jego utrzymanie. Muszą poświęcać czas na takie zajęcia jak np.: odśnieżanie posesji i podjazdów, koszenie trawników czy grabienie liści, a kiedy pojawi się jakaś usterka, sami muszą szukać fachowca, który podejmie się naprawy i samodzielnie pokrywać jej koszt.

Strona używa cookies Dowiedź się więcej