Jakie są rzeczywiste koszty związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym?

11 / 08 / 2021
Jakie są rzeczywiste koszty związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym?

Zakup mieszkania to spora inwestycja, dlatego też trzeba odpowiednio przygotować się do tego przedsięwzięcia, zwłaszcza pod względem finansowym. Należy dobrze oszacować swoje możliwości, biorąc pod uwagę nie tylko cenę nieruchomości, ale również wszelkie dodatkowe wydatki, jakie czekają cię przed sfinalizowaniem transakcji. Z tego wpisu dowiesz się, jakie są rzeczywiste koszty związane z kupnem mieszkania na rynku pierwotnym.

Dodatkowe koszty, z którymi musisz się liczyć kupując mieszkanie deweloperskie

Ofert mieszkań z rynku pierwotnego w Szczecinie jest obecnie wiele. Różnią się nie tylko lokalizacją, metrażem, układem pomieszczeń, ale i cenami. W praktyce każdy zainteresowany zakupem mieszkania jest w stanie znaleźć ofertę najlepiej spełniającą indywidualne oczekiwania. Wydawać by się mogło, że mieszkania deweloperskie są bardziej kosztowne niż lokale na rynku wtórnym. W praktyce jednak może okazać się, że nowe mieszkanie wymaga znacznie mniejszego nakładu dodatkowych środków niż to „z drugiej ręki”. Dotyczy to nie tylko trudnych do oszacowania kosztów remontu, ale i wszelkich dodatkowych opłat administracyjnych. Przede wszystkim odpada podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% wartości transakcji.

Do opłat, które trzeba uwzględnić w ogólnym rozrachunku, zaliczamy:

  • opłaty sądowe: założenie księgi wieczystej, wpis prawa własności, ustanowienie hipoteki przy zakupie mieszkania za pomocą kredytowania,
  • opłaty dla notariusza (taksa notarialna).

Jeśli zakup mieszkania finansowany jest kredytem hipotecznym, trzeba wziąć pod uwagę koszty z tym związane. Zaliczamy do nich m.in.:

  • wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę,
  • prowizja dla banku,
  • oprocentowanie,
  • obowiązkowe ubezpieczenie na życie,
  • ubezpieczenie pomostowe (podwyższające ratę kredytu do momentu dokonania wpisu hipoteki na rzecz banku w księdze wieczystej).

Jeśli przy zakupie mieszkania korzystasz z usług agencji nieruchomości, będziesz musiał dodatkowo uiścić stosowną prowizję, która wynosi średnio 1-3% wartości transakcji. Jednak w przypadku nowych mieszkań z rynku pierwotnego większość osób dokonuje zakupu samodzielnie, unikając zbędnych kosztów za pośrednictwo.

Strona używa cookies Dowiedź się więcej