Jak urządzić własny ogródek przy mieszkaniu w bloku?

18 / 01 / 2022
Jak urządzić własny ogródek przy mieszkaniu w bloku?

Większość nowoczesnych bloków zapewnia mieszkańcom parterowych mieszkań dostęp do prywatnych ogródków, z których mogą korzystać na wyłączność. Taka możliwość jest idealną propozycją dla rodzin z dziećmi, właścicieli psów, zwolenników zdrowej żywności, miłośników roślin oraz pasjonatów ogrodnictwa. Własny teren zielony to prawdziwa oaza spokoju, w której można się zrelaksować po męczącym dniu w pracy lub zaprosić w weekend znajomych na kawę albo wino. Ogródek w sezonie wiosenno-letnim staje się naturalnym przedłużeniem mieszkania, znacznie zwiększając jego metraż. Jednak aby było to miejsce rekreacji i odpoczynku z prawdziwego zdarzenia, powinno być odpowiednio urządzone.

Kilka pomysłów na własny ogródek przy mieszkaniu 


1. Oddzielenie strefy rekreacji od strefy reprezentacyjnej
Ogródki w blokach zazwyczaj nie są zbyt duże, dlatego, aby były ładne i funkcjonalne, należy je dobrze zaplanować. Podstawą jest oddzielenie strefy wypoczynku od strefy reprezentacyjnej. W tej pierwszej najczęściej znajdują się akcesoria i meble potrzebne domownikom, aby móc się zrelaksować (np. hamak, leżaki, huśtawka czy mini plac zabaw). Druga strefa to przede wszystkim zadbany trawnik, krzaki i rabaty kwiatowe. Warto zorganizować tę przestrzeń tak, aby strefa wypoczynku była przesłonięta roślinami, dzięki czemu domownicy będą mogli się cieszyć większą intymnością.

2. Stworzenie kompozycji roślinnych
Ze względu na swój mały rozmiar ogródek przy mieszkaniu to idealna przestrzeń na sadzenie przemyślanych kompozycji roślinnych. Nie sadź kwiatów, krzewów i innych roślin przypadkowo, postaraj się zorganizować rabaty w taki sposób, aby układały się w geometryczne kształty albo tworzyły symetryczne kompozycje.

3. Właściwy dobór roślin
Wybierając odpowiednie rośliny do swojego ogródka, staraj się kupować takie odmiany, które kwitną naprzemiennie. Dzięki temu Twoje rabaty będą eksplodowały feerią barw przez całą wiosnę, lato i jesień. Nie sadź samych krzewów i drzew liściastych, gdyż zimą Twój ogródek pozbawiony liści będzie wyglądał smutno – staraj się mieszać rośliny liściaste z iglastymi, aby urozmaicić jego prezencję o każdej porze roku.

4. Zadbaj o dodatkowe dekoracje
Oprócz mebli ogrodowych i roślin w ogródku powinny znaleźć się różne dodatkowe dekoracje, które nadadzą mu wyjątkowy charakter. Doskonale sprawdzają się np. ozdobne donice lub skrzynki, w których możesz hodować sezonowe kwiaty albo aromatyczne zioła. Jeżeli lubisz rustykalny styl, możesz wprowadzić go do swojego przydomowego ogródka, stawiając pomiędzy roślinami figurki w stylu retro. Dobrym pomysłem jest również zadbanie o dodatkowe oświetlenie np. w formie łańcuchów ledowych, girland świetlnych albo pojedynczych lampionów zawieszonych na gałęziach drzew lub krzewów.

Strona używa cookies Dowiedź się więcej