Jak dobrać metraż mieszkania do potrzeb?

31 / 05 / 2021
Jak dobrać metraż mieszkania do potrzeb?

Planując zakup mieszkania należy podjąć bardzo wiele ważnych decyzji, wśród których jedną z pierwszych jest dobór wielkości lokalu. Metraż powinien odpowiadać potrzebom mieszkańców. Inny sprawdzi się w przypadku singla, a inny w przypadku pary. Jeszcze większej przestrzeni potrzebować będzie natomiast rodzina z dziećmi. Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając metraż mieszkania.

Obecne i przyszłe potrzeby

Zakup własnego mieszkania to decyzja, od której zależeć będą warunki życia przez następne lata. Planując taki krok, należy dobrze przemyśleć i sprecyzować swoje potrzeby – zarówno obecne, jak i przyszłe. Oczywiście nie jest to zadaniem łatwym. Warto jednak zastanowić się nad tym, jakie zmiany dopuszczamy – zamieszkanie z drugą połówką, powiększenie gromadki dzieci, przygarnięcie zwierząt domowych? A może lokal będzie przeznaczony pod wynajem? Wszystkie te czynniki mają wpływ na dobór metrażu mieszkania.

Metraż mieszkania dla singla

Osoby mieszkające w pojedynkę zazwyczaj nie potrzebują dużego metrażu. Standardowym rozwiązaniem dla singli jest zakup kawalerki o powierzchni około 30 m2. Takie lokale często składają się z jednego pokoju z aneksem kuchennym i łazienką. Mieszkania o małym metrażu dostępne są w niższych cenach, co wpływa również na niższą wartość kredytu. Są praktyczne, łatwiejsze w sprzątaniu i tańsze w utrzymaniu.

Mieszkania o powierzchni około 30 m2 to także częsty wybór inwestorów poszukujących lokali pod wynajem. Młodzi, aktywni zawodowo ludzie, zanim zdecydują się na zakup własnej nieruchomości, najczęściej wynajmują niewielkie mieszkania w atrakcyjnych lokalizacjach. Często decydują się na mieszkania samodzielne i poszukują właśnie takich kawalerek.

Jakiej wielkości mieszkanie wybrać dla pary?

Mieszkanie dla pary, aby zapewniać komfortowe funkcjonowanie, musi posiadać większy metraż niż w przypadku lokalu dla singla. Warto rozważyć mieszkanie o powierzchni co najmniej 35 m2, posiadające salon z aneksem kuchennym, osobną sypialnię i łazienkę. Tym sposobem każdy z mieszkańców będzie miał w razie potrzeby zapewnioną prywatną przestrzeń. Dobrym pomysłem jest przedpokój z miejscem na pojemną szafę wnękową, która pomieści rzeczy obu osób. Dwupokojowe mieszkania są znaczną częścią naszej oferty na Osiedlu Śliwkowym w Warzymicach pod Szczecinem. W połączeniu z przyjazną okolicą stanowią idealne miejsce na początek wspólnego życia dla młodych par. 

Komfortowe mieszkanie dla rodziny

Mieszkanie dla rodziny powinno być dopasowane do liczby osób, wchodzących w jej skład oraz ich indywidualnych potrzeb. Przyjmuje się, że czteroosobowa rodzina powinna posiadać lokal o wielkości około 70-80 m2. W przypadku mieszkania dla rodziny istotny jest jednak nie tylko metraż, ale również rozkład pomieszczeń. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest zakup lokalu, w którym nie tylko każde z dzieci będzie miało własny pokój, ale też rodzice nie będą musieli spać w salonie, a we własnej sypialni. 

Kupując nowe mieszkanie w Szczecinie, warto przyjrzeć się także takim elementom jak ogródek, taras czy balkon. Wiele nowoczesnych inwestycji deweloperskich oferuje mieszkania wyposażone w tego typu udogodnienia. Sprawią one, że mieszkanie na osiedlu staje się przyjemniejsze i bardziej komfortowe. Przydatne okazać się mogą także komórki lokatorskie, w których przechowywać można wózki dziecięce, rowery i inne przedmioty o większych wymiarach. 

Wybór metrażu mieszkania trzeba uzależnić przede wszystkim od liczby osób, które mają w nim mieszkać. Ważną kwestią jest także ilość posiadanych przez nich rzeczy. Duże znaczenie mają również finanse. Mniejsze mieszkanie z pewnością łatwiej jest spłacić w krótszym terminie. Biorąc jednak pod uwagę, że jest to inwestycja na lata, warto kierować się przede wszystkim wygodą swoją i swojej rodziny.

Strona używa cookies Dowiedź się więcej