Dom w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej, co wybrać?

09 / 02 / 2022
Dom w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej, co wybrać?

Zakup własnych czterech kątów to poważna inwestycja na długie lata. Pochłania mnóstwo pieniędzy, ale wymaga też czasu i zaangażowania, gdyż każdy inwestor pragnie wybrać najlepiej odpowiadający jego potrzebom lokal, a następnie maksymalnie dopasować go do swoich oczekiwań. Proces wyboru, wykończania i urządzania nowego domu trwa stosunkowo długo i wymaga dużo samozaparcia oraz stanowczości w podejmowaniu wielu ważnych decyzji, które często będą ważyły na komforcie późniejszego życia w danym domu. Pierwszą istotną decyzją, którą trzeba podjąć, jest wybór odpowiedniej formy nieruchomości. W dzisiejszym wpisie opiszemy zalety i wady domów w zabudowie szeregowej oraz bliźniaczej.

Domy w zabudowie bliźniaczej


Zabudowa bliźniacza cieszy się w naszym kraju dużą popularnością. Wynika to z wielu zalet, jakie niesie za sobą takie rozwiązanie:


1. Dom w zabudowie bliźniaczej jest tańszy od domu jednorodzinnego.


2. Ogrzanie bliźniaka jest tańsze od ogrzania domu jednorodzinnego ze względu na jedną wspólną ścianę dzieloną z sąsiadami, która nie obniża temperatury wewnątrz domu.


3. Domy w zabudowie bliźniaczej umożliwiają optymalne zagospodarowanie powierzchni działki, dzięki czemu zyskujesz dodatkową wolną przestrzeń dookoła domu, a więc Twój ogród jest większy.


4. Mieszkanie w bliźniaku jest bezpieczniejsze od mieszkania w domu jednorodzinnym ze względu na bliskość sąsiadów, którzy w razie ewentualnych wyjazdów pełnią funkcję czujnych stróżów.


5. Właściciele bliźniaków chwalą sobie intymność i prywatność, która jest nieosiągalna, gdy mieszkasz w bloku lub w zabudowie szeregowej – mieszkańcy bliźniaków mają tylko jednego sąsiada.


Ostatni argument może być również wadą mieszkania w bliźniaku, gdyż bliskie sąsiedztwo będzie układać się dobrze, jeżeli sąsiedzi okażą się rozsądnymi i szanującymi prywatność innych ludźmi. Jeśli trafisz na bardzo głośnych, ekstrawertycznych ludzi, możesz potrzebować dodatkowej warstwy izolacji akustycznej na wspólnej ścianie, dzięki której w Twojej części domu będzie zawsze cicho i przyjemnie.


Domy w zabudowie szeregowej


Domy w zabudowie szeregowej to coraz chętniej wybierane rozwiązanie przez młode polskie rodziny. Nowe inwestycje tego typu powstają w całym kraju jak grzyby po deszczu. Na rynku pierwotnym w Szczecinie można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert segmentów w zabudowie szeregowej, które są idealnie dopasowane do potrzeb młodych ludzi. Oto największe zalety mieszkania w szeregowcu:


1. Koszt domu w zabudowie szeregowej jest często porównywalny z cenami mieszkań.


2. Usytuowanie segmentu pomiędzy innymi powoduje, że koszty eksploatacyjne są znaczenie mniejsze. Boczne ściany domu są bowiem ciepłe, a wnętrza wychładzają się jedynie przez ścianę frontową i tylną.


3. Mieszkańcy szeregowców cieszą się większą prywatnością od mieszkańców bloków, gdyż mają mniej sąsiadów.


4. Właściciele segmentów w zabudowie szeregowej mają do swojej dyspozycji niewielki ogródek, który może być doskonałym miejscem relaksu i realizowania swoich ogrodniczych pasji.


5. Osoby lubiące spędzać czas w towarzystwie innych cenią sobie mieszkanie w szeregowcach, gdyż są otoczeni sąsiadami, z którymi mogą nawiązać bliższe relacje.


W przypadku zabudowy szeregowej wadą może być (tak jak w bliźniakach) uciążliwe sąsiedztwo.

Strona używa cookies Dowiedź się więcej