Co wziąć pod uwagę planując zakup mieszkania poza miastem?

27 / 10 / 2021
Co wziąć pod uwagę planując zakup mieszkania poza miastem?

W ostatnim czasie można zaobserwować coraz większe zainteresowanie nabywców mieszkaniami zlokalizowanymi na obrzeżach miast oraz poza ich granicami. Wynika to nie tylko z niższych cen nieruchomości podmiejskich, ale także z dokonującej się zmiany trybu życia wielu mieszkańców aglomeracji miejskich. Planując zakup mieszkania pod miastem, należy rozważyć kilka istotnych kwestii, które będą miały wpływ na późniejszy komfort życia. Przyglądamy się temu, co należy wziąć pod uwagę, poszukując mieszkania poza miastem.

Czy życie poza miastem może być wygodne?

Inwestycja we własną nieruchomość wiąże się z koniecznością podjęcia wielu ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór lokalizacji. Mieszkanie w centrum miasta kusi takimi zaletami jak łatwy dojazd do pracy, bliskość placówek edukacyjnych i medycznych, bogata oferta usługowa w bezpośrednim otoczeniu. Dom na wsi kojarzy się z kolei ze spokojem, ciszą i bliskością zieleni. 

Mieszkanie na osiedlu pod miastem może stanowić swego rodzaju kompromis. Jak można zaobserwować na przykładzie Szczecina, nowoczesne osiedla położone na obrzeżach miast lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie często zapewniają dogodny dojazd do centralnych rejonów miast dzięki rozbudowującej się sieci dróg oraz rozwijającej komunikacji publicznej. Jednocześnie pozwalają odpocząć od zgiełku i skorzystać z okolicznych terenów zielonych. Życie poza miastem może być wygodne, pod warunkiem, że przed zakupem mieszkania zwrócić się uwagę na kilka kwestii. 

Dojazd do pracy i szkoły – to musisz sprawdzić!

Pierwszą ważną kwestią jest dojazd do newralgicznych punktów w mieście, jakimi zazwyczaj są miejsca pracy czy też szkoła, do której uczęszczają dzieci. Przed zakupem mieszkania koniecznie należy przetestować ile czasu zajmuje dojazd do miasta samochodem i czy istnieją dla niego alternatywy w postaci komunikacji publicznej.  

Okolica idealna czyli jaka?

Drugą istotną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę planując kupno nowego mieszkania w Szczecinie lub okolicach jest otoczenie osiedla. Spacer po okolicy powoli upewnić się, czy jest ona bezpieczna, cicha i spokojna. Warto także sprawdzić, jakie placówki i punkty usługowe znajdują się w sąsiedztwie. Wraz z powstawaniem nowych osiedli rozwija się bowiem cała okolica. Powstają żłobki, przedszkola i szkoły, publiczne oraz prywatne placówki medyczne, a także liczne sklepy oraz restauracje. Mieszkanie poza miastem nie musi już oznaczać utrudnionego dostępu do usług. Przeciwnie – osiedla na peryferiach miast stanowią często idealną okolicę do mieszkania, spokojną i zapewniającą wszystko, co potrzebne do życia.

Planując zakup mieszkania pod miastem, warto przyjrzeć się kwestii dojazdu, a także obecności różnego rodzaju placówek, sklepów i punktów usługowych. Idealne mieszkanie powinno zaspokajać potrzeby lokatorów, dlatego też najlepszym sposobem na poznanie otoczenia jest wybranie się na samodzielny spacer po okolicy. 

Strona używa cookies Dowiedź się więcej