Co warto negocjować z deweloperem oprócz ceny mieszkania?

21 / 06 / 2022
Co warto negocjować z deweloperem oprócz ceny mieszkania?

Negocjacje z deweloperem to coraz częściej poruszany temat przez osoby zainteresowane zakupem mieszkania lub domu z rynku pierwotnego. Decydując się na negocjowanie ceny mieszkania oraz innych punktów umowy deweloperskiej, możemy sporo zyskać. Co oprócz kwestii finansowych staje się najczęściej przedmiotem pertraktacji z deweloperem? Jak przygotować się do negocjacji i jakich błędów nie popełniać? Podpowiadamy.

Negocjacje z deweloperem krok po kroku 

Zakup mieszkania lub domu na rynku pierwotnym to nie tylko bardzo odpowiedzialna decyzja, ale także znaczne obciążenie finansowe. Najczęściej w celu zakupu nieruchomości decydujemy się na zaciągnięcie kredytu w rodzimej lub obcej walucie, który będziemy bardzo długo spłacać, dlatego nie dziwi chęć uzyskania atrakcyjnego rabatu. Większość deweloperów jest otwarta na negocjowanie ceny oraz innych punktów umowy, jednak trzeba wiedzieć, że istnieją pewne granice. Ile można wynegocjować z deweloperem, kupując np. mieszkanie? To zależy od kilku czynników m.in. aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości, lokalizacji nieruchomości, jej otoczenia, specyfiki mieszkania, a także dostępności konkurencyjnych ofert w okolicy. Jedno jest pewne - negocjować zawsze warto, jednak trzeba pamiętać, aby wybrać odpowiedni moment i nie przesadzić ze stawianymi warunkami. Najlepszym momentem do negocjacji ceny i np. standardu wykończenia mieszkania, jest wczesna faza realizacji inwestycji, kiedy deweloperzy najchętniej idą na różne ustępstwa.

Co oprócz ceny warto negocjować z deweloperem?

Możemy negocjować różne postanowienia umowy deweloperskiej. Najczęściej inwestorzy decydują się na negocjacje w kwestii standardu wykończenia mieszkania pod klucz, warunków umowy, terminów oraz klauzul, które nie zostały odpowiednio doprecyzowane lub nie są w pełni zrozumiałe dla inwestorów. Zakres negocjacji to zawsze kwestia indywidualna, jednak nie możemy żądać od dewelopera rzeczy niemożliwych, powołując się m.in. na ofertę konkurencji. Warto znać granice, a jeżeli obawiamy się, że podczas negocjacji nasze emocje wezmą górę nad rozsądkiem, skorzystać z porady eksperta, który po zapoznaniu się z umową, wskaże nam najlepszy w danym przypadku kierunek negocjacji.

Strona używa cookies Dowiedź się więcej