8 najważniejszych dokumentów przy zakupie mieszkania od dewelopera

31 / 08 / 2022
8 najważniejszych dokumentów przy zakupie mieszkania od dewelopera

Zakup nowego mieszkania od dewelopera to obecnie jedno z chętniej wybieranych rozwiązań. Rynek pierwotny oferuje zróżnicowane pod względem metrażu lokale mieszkaniowe, które znajdują się dogodnej lokalizacji np. na terenach podmiejskich. Zanim jednak podpiszemy umowę z deweloperem rozpoczynającym budowę nowej inwestycji lub deweloperem oferującym mieszkania w oddanej do użytku nieruchomości, powinniśmy zapoznać się z dokumentacją inwestycji.

Dokumentacja inwestycji deweloperskiej – jakie dokumenty powinniśmy sprawdzić?

Od momentu uchwalenia ustawy deweloperskiej zakup mieszkania lub domu od dewelopera jest zdecydowanie bezpieczniejszy. W przeszłości często dochodziło do różnych nadużyć, jednak obecnie nabywcy nieruchomości z rynku pierwotnego są objęci ochroną. Zawsze warto sprawdzić dewelopera przed podpisaniem umowy oraz zapoznać się z jego wcześniejszymi realizacjami.

Dokumentacja do wglądu, którą powinien udostępnić deweloper

Dokumentacja inwestycji deweloperskiej uwzględnia m.in. prospekt informacyjny, w którym przyszli nabywcy nieruchomości mogą znaleźć informacje kluczowe na etapie wyboru mieszkania z rynku pierwotnego. Prospekt inwestycyjny jest jednym z pierwszych dokumentów, z którymi musimy się zapoznać, zanim podpiszemy umowę. Znajdziemy w nim zarówno informacje ogólne na temat inwestycji deweloperskiej m.in. opis sytuacji prawnej budynku, jak i harmonogram prac w przypadku nieruchomości, której budowa nie została jeszcze rozpoczęta lub jest w toku, a także wzór umowy deweloperskiej oraz opis warunków, na których można od niej odstąpić. Decydując się na zakup gotowego mieszkania od dewelopera, nie musimy opierać się jedynie na projektach, bo możemy obejrzeć gotowe mieszkanie i od razu po jego zakupie przystąpić do przeprowadzki.

Co więcej, powinniśmy jeszcze przed podpisaniem umowy z deweloperem zapoznać się z jej postanowieniami, które warto skonsultować z prawnikiem. Warto także zobaczyć pozwolenie na budowę i projekt budowlany, jeżeli decydujemy się na zakup mieszkania w budynku, który dopiero ma powstać lub jest we wczesnej fazie realizacji. Na etapie odbioru mieszkania musimy pozyskać komplet dotyczących naszej nieruchomości dokumentacji, która uwzględnia m.in.:

  • zawiadomienie o zakończeniu budowy,
  • skan pozwolenia na użytkowanie budynku,
  • dokumentację techniczną mieszkania.

Podczas odbioru mieszkania trzeba także spisać protokół odbioru mieszkania. Jeżeli nie zostaną ujawnione wady, to ostatnim i najważniejszym dokumentem jest akt notarialny przeniesienia własności lokalu na kupującego.

Strona używa cookies Dowiedź się więcej